Kwestia właściwego urządzenia pokoju dziecięcego zajmuje przyszłym rodzicom sporo chwil. Istotne żeby pomyśleli o właściwej funkcjonalności pomieszczenia, to znaczy ułożeniu mebli i wybraniu takich, które będą funkcjonalne i posłużą maluszkowi również gdy wyrośnie z okresu niemowlęctwa. Mimo, że istnieją meble charakterystyczne tylko dla pokoju noworodka i trudno je później wkomponować w przestrzeń, to komody, czy sofy przy łóżeczku dziecka najlepiej wybrać z myślą o przyszłości, gdy łóżeczko ze szczebelkami zastąpi normalne łóżko dla dzieci.
Istotny jest dobór odpowiedniego koloru ścian. Nie chcemy przecież wielokrotnie go przemalowywać, dlatego warto zdecydować się na neutralne kolory pastelowe, które są odpowiednie dla każdej aranżacji. Poza tym nie jest istotne czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec beże i bielone szarości, a także delikatne żółcie świetnie sprawdzą się w pokoju każdego dziecka. Dzieci rozwijają się w szybkim tempie i meble z czasów niemowlęctwa takie jak przewijak, czy łóżeczko muszą pójść w odstawkę. Dobrze jest jednak zainwestować w wyposażenie przestrzeni, które będą zawsze pasowały. Szezlong z poduchami postawiony w pokoju dziecka w pobliżu łóżeczka może stać się elementem jego aranżacji. Kiedy maluch dorośnie będzie miało gdzie posadzić swoich przyjaciół np. na imprezie urodzinowej. Poza tym dobrze jest nabyć szafę przesuwną, która będzie mogła służyć dziecku wiele lat.
Częścią aranżacji, który łatwo można zamienić są naklejki na ścianach. Obecnie można nabyć wodoodporne, które ponadto nie pozostawiają śladów, w różnych wzorach i kolorach. Geometryczne wzory zawsze się sprawdzą i są ponadczasowe, a ponadto rozwijają wyobraźnię przestrzenną. Można w pokoju malucha zamontować także „ścianę myśli”, w postaci tablicy kredowej, na której dziecko będzie mogło rysować i bazgrać bez ograniczeń, a gdy będzie starsze posłuży mu jako notatnik i przypomnienie o istotnych rzeczach albo miejsce, na którym zapisywać będzie ulubione powiedzenia.
Istotną kwestią, kiedy dziecko wyrośnie z łóżeczka jest kupno większego łóżka. Jeśli nie ma się ograniczeń finansowych można oczywiście zdecydować się na bajeczne łóżka w kształcie pojazdów albo zamków. Niemniej jednak taki model posłuży dziecku kilka lat i szybko z niego wyrośnie. Jeśli chce się żeby łóżko było użyteczne na lata, warto kupić pospolity, ponadczasowy wzór. Łóżko z drewna sprawdzi się zarówno w pokoju dziecka jak i nastolatka. Elementem wyróżniającym może być oryginalna kapa na łóżko, np. z bohaterami ulubionych filmów rysunkowych, czy komiksów. Starsze dziecko może wymienić taką kapę, np. na taką z logo ukochanego klubu piłkarskiego czy wizerunkiem ulubionej kapeli. Małe dodatki mogą zupełnie zmienić wnętrze bazujące na standardowych, drewnianych meblach.
Interesującym elementem zarówno dla młodszych jak i większych pociech będzie tapeta 3 D, która pobudzać będzie twórcze myślenie i tworzyć wnętrze. Atutem takiego zastosowania jest możliwość jej pokrycia farbą. Na podłogę warto położyć dywan, na którym małe dziecko beztrosko będzie się bawić. Możemy zdecydować się na bajkowe motywy, godząc się z faktem, że w przyszłości dywan trzeba będzie komuś podarować lub zdecydować się na wzory, które sprawdzą się również w pokoju starszaka.